Krank Art Gallery | “TARİHSEL KARŞILAŞMALAR” Sergisi 23 Eylül – 19 Kasım
22286
single,single-post,postid-22286,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.4,no_animation_on_touch,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0,vc_responsive

“TARİHSEL KARŞILAŞMALAR” Sergisi 23 Eylül – 19 Kasım

KRANK Art Gallery Yeni Sezonu “Tarihsel Karşılaşmalar” Sergisi ile Açıyor!

 

İlk sergisinde sanatsal ifade aracı olarak teknolojiyi, ikinci sergisinde ise bitkilerin gizemini sunarken; bu kez de Roman Uranjek ve Radenko Milak’ın anların rastlantısallığını irdeledikleri laboratuvarlarını, Ali Akay küratörlüğünde galeri mekanına taşıyor.

 

IRWIN grubunun kurucularından ve sanatçılarından Roman Uranjek ve Radenko Milak’ın ortak projesi DATES, Milak’ın “365 Images of time” serisi ve Uranjek’in “At least one cross a day after 1.1.2002” projelerinin ustaca ve spontan bir şekilde bir araya gelmesinden oluşuyor. Milak’ın bir yıldır, Uranjek’in ise 13 yıldır devam eden projelerinde; subjektif vesaplantılı zaman kayıtlarından yola çıkarak oluşturdukları günlükler prensibine göre çalışmışlardır. Birbirlerinin işlerine olan ilgileri, objektif zamanı ve tarihi zamanı algılama ve anlamadaki sanatsal yaklaşımlarının benzerliği sonucu gelişir ve somut bir işbirliğine dönüşür.

Projedeki ikilinin özerk çalışmalarının biçimsel olarak yan yana yerleştirilmesinden oluşan birleşik prezantasyonlarda, tarih yeniden yorumlanır. Tasarım süreci Milak’ın suluboya işlerinin seçilmesiyle başlar. Daha sonra Uranjek devreye girer ve Milak’ın suluboya çalışmalarını tarihlerine göre kendi çalışmalarından aynı tarihte olanlarla eşleştirir. Uygun eşleşmeleri yaparken tarihler aynı, yıllar ise farklıdır. Olayların ve motiflerin böyle irrasyonel düzeyde yanyana getirilmesiyle, lineer zaman çizgisi yorumunun dışında, gerçek dışı bir zaman ve mekanda, yaşanmamış bir tarihin sunumunu yaparlar.

Tarihsel Karşılaşmalar

Ali Akay küratörlüğünde gerçekleştirilen “Tarihsel Karşılaşmalar” sergisinde, iki sanatçının son dönem çalışmalarındaki kavramsal yaklaşım sunulmaktadır. Her ikisinin de ilgi odağı olan medya dünyasının sanat dünyasıyla kesiştiği anların tuhaflığı yan yana getirilmektedir. Her tarih bir olayı, ve yan yana gelerek “dünyayı sarsan” olayları göstermektedir. Bazen aynı tarihlere rastlayan, ama olan olaydan yıllar sonra tekrar gerçekleşen ve “orada ne oldu” sorusunu soran bir tarihsellik sunarlar. Bu anlamda, iki sanatçının ortak çalışmasında eserler ve olaylar birbirleriyle karşılaşmaktadır.

Karşılaşmaların insanlık tarihinin en önemli anları olduğu düşünüldüğünde, önümüze konulan tarihlerle ortaya çıkan karşılaşmalar iki olayın, iki insanın rastlaşmalarına ait olarak durmaktadır. Bir bakıma Laurel ve Hardy, Deleuze ve Guattari karşılaşmaları gibi. Bu karşılaşmalar Mayıs 1968’de başka karşılaşmalara doğru yol almıştır ve bir anlamda tarih-aşırıdır.

Tarih, asla olaylar dizisi olarak görülemez. İki sanatçının bize göstermekte olduğu gibi, sanatın kendisi tarih-aşırılığın önemli göstergelerinden biri olarak durmaktadır; örneğin 2 Ekim 1968’de Duchamp’ın ölümü, Roman Urajnek’in kendi portresinden oluşturduğu maskeli bir kahraman ile çakışmaktadır. Duchamp’ın kafasının üzerinde kazınmış yıldız ile Malevich’in kara haçının ardında duran sanatçı portresi tarihsel bir karşılaşmadan başka ne olabilir ki? Olsa olsa başka bir kurgu olabilir. Bu da sanatsal kurgunun kendisidir.

Sergi, iki sanatçının tarihsel karşılaşmalara verdiği değerlerin rastlantısallığı üzerine odaklanmaktadır. Aslında her rastlantı bir gereklilik değil midir? Jacques Monod’nun (1910-1976) 1970 yılında yayımlanan Rastlantı ve Gereklilik adlı meşhur kitabının bize biyolojik olarak verdiğini Milak ve Uranjek sanatsal olarak sunmaktadır. Monod’nun kitabı Demokritos’dan bir alıntıyla başlar: “Evrende mevcut olan her şey rastlantının ve gerekliliğin meyvesidir”. Yani genetik kodlar biyolojinin meyvesi olarak durmaktadır. O halde, tarihsel rastlantılar? Bunlar serginin tuhaf göstergelerinde okunacaktır.

Benzer düşünce yapısındaki sanatçıların iki proje arasındaki diyaloğu ve zamanın doğası ve tarihsel hafıza arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için paylaştıkları bir laboratuvar olan “Tarihsel Karşılaşmalar”, 19 Kasım’a kadar izlenebilir.

 

DATES, Radenko Milak & Roman Uranjek 2015, June 30, 1972 Oppening, Documenta Kassel, 50x72   DATES, Radenko Milak & Roman Uranjek, 2015, (December 10, 1941, After Pearle Harbor, vandal cut down four of DC, Jappanese cherry tress) 50x100 cm   DATES, Radenko Milak & Roman Uranjek, 2015, April 12, 1961, Yuri Gagarin become firt man in the space) 36x100 cm

 

RADENKO MILAK

1980 yılında Travnik, Yugoslavya’da doğan sanatçı Bosna Hersek’te yaşıyor ve çalışıyor. Almanya, İsviçre, Slovenya, Fransa, Sırbistan, Bosna Hersek, Avusturya başta olmak üzere 30’dan fazla solo ve karma sergi projesine katıldı. 2014 yılında 4. Çanakkale Bienali’nde “Çok Yakın Ama Yine de Çok Uzak” isimli 33 suluboya resimden oluşan bir yerleştirmesi yer aldı.

Almanya, Fransa ve Bosna Hersek’in önemli koleksiyonlarında yer alan Milak aynı zamanda Bosna Hersek’te Center for Visual Communication Protok ve International Biennial SpaPort direktörlüğü yaptı. Halen Brüksel’de Boghossian Foundation, Darmstadt’ta Kunsthalle Darmstadt, Bükreş’te National Museum of Contemporary Art’ta (MNAC) sergileri devam etmektedir.

ROMAN URANJEK

1961 Trbovlje, Slovenya’da doğan sanatçı Ljubljana, Slovenya’da yaşıyor ve çalışıyor.

1983’te kurulan IRWIN Group’un kurucusu ve üyesidir. Ljubljana’da (Slovenya) kurulan oluşum yine Yugoslavya topraklarında tasarım departmanı “Novi Kolektivizem” ve sanatçı kolektifi “Neue Slowenische Kunst (NSK)” oluşumunda da önemli rol aldı. IRWIN, 1980’lerde ağırlıklı olarak resimsel projelerinde belirli bir görsel dil oluşturulmasının ardından 90’lardan itibaren “Batı Modernizmi”nin sanat tarihini, “Doğu Modernizmi”nin “retro avangard”ı ile karşılaştırarak eleştirel bir inceleme yapar.

Radenko Milak ve Roman Uranjek 2015 senesinden itibaren Duplex100m2 – Saraybosna, Museum of Contemporary Art Zagreb, Galerija Matice Srpske – Novi Sad, Cankarjev dom – Ljubljana’da DATES ortaklıkları kapsamında sergiler gerçekleştiriyor.

No Comments

Post a Comment