Krank Art Gallery | KRANK Art Gallery, İLK SERGİSİ “BİLİMSEL BRİKOLAJ“ İLE AÇILDI!
22061
single,single-post,postid-22061,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.4,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0,vc_responsive

KRANK Art Gallery, İLK SERGİSİ “BİLİMSEL BRİKOLAJ“ İLE AÇILDI!

İstanbulun sanat ve tasarım merkezlerinden Tomtom Mahallesi’nin yeni sergi mekanı KRANK Art Gallery, Mart ayında ilk sergisi ile açıl.Ali Akay küratörlüğünde Vadim Fishkin ‘’Bilimsel Brikolaj’’ sergisi Mart ayından itibaren iki ay boyunca KRANK Art Galleryde.

Tomtom mahallesinin yepyeni sanat mekanı KRANK Art Gallery, Ali Akay küratörlüğünde oluşturulan bir yıllık sergi programı ile çağdaş sanatın önemli isimlerini İstanbullular ile buluşturuyor. KRANK, özellikle çağdaş sanatın teknoloji ile buluşmasının yarattığı estetik ifadeyi sergilerine yansıtmayı hedefliyor. Galeri, bu amaçla hazırlandığı ilk sergisinde Rus asıllı sanatçı Vadim Fishkine ev sahipliği yapıyor.

3. İstanbul Bienali’nde işleri ilk kez görülen Fishkin; fotoğrafları, sesli ışık projeksiyonları, interaktif enstalasyonları ile bilim ve sanat arasındaki ilişkiyi irdeliyor. Sanatçı; bilim, bireysel tecrübe, arzu ve hayal gücü arasındaki ilişkiyi incelediği eserlerinde, teknolojik gelişmeleri şiirsel üslubunun bir aracı olarak kullanıyor. Ses, ışık ve hareketli imgeleri kullandığı eserlerinde teknolojik ekipmanın, estetiği mi yoksa işlevselliği mi sorgulamasını gündeme taşıyor.

Vadim Fishkin’in çalışmaları, hayal gücü ile bilimsel yaklaşım arasında var olan gerilim üzerinden ele alınıyor. Gündelik yaşama ait, her gün elimizin altında bulunan nesnelerden yola çıkarak, bilimsel bir yaklaşımı bir brikolaj şeklinde ele alıyor. Bizim hayal bile edemeyeceğimiz ama bilmeden kullanmaya devam ettiğimiz nesneler onun sanatının öğelerinin gizeminde saklı olanı açığa çıkarıyor. Sanatçının İstanbul’daki sergisi bu nesnelerin üzerinden gelişmekte olan düşünce üzerine odaklanıyor.

Sergide yer alacak olan “Moving Star”adlı çalışması kinetik ve interaktif özellikleri ile ziyaretçiyi esere direkt olarak dahil ediyor. Karanlık ortamda tavandan sarkan fön makinesi ve ampulle oluşturduğu çalışmasında insanın manipüle ettiği hareketli yıldız imgesinin, akılcı insanın dışsal bilinmeze karşı, içsel yüceltmeyi estetik bir tecrübe olarak yaşamasını sağlıyor. “Miss Christmas” adlı ışık projeksiyonu ile sanatçı galeri mekanının duvarları arasında güneşli bir sahili yaşatıyor. Galerinin zemininde bulunan metal bir kovada büyümekte olan bir palmiye ağacının hareketli gölgesinden oluşan bu eserinde şiirsel üslubunu mizah ile destekliyor.

Ali Akay küratörlüğündeki “Bilimsel Brikolaj” sergisi 6 Mayıs’a kadar KRANK Art Gallery’de görülebilecek.

Vadim Fishkin Hakkında:

1965 doğumlu Rus asıllı sanatçı Vadim Fishkin 1996’ya kadar Moskova’da yaşayıp daha sonra Slovenya Ljubjana’ya taşınarak çalışmalarına orada devam etmeye başladı. Moskova, Paris,Roma, Berlin gibi bir çok şehirde solo sergilerinin yansıra katıldığı grup sergilerinin çokluğu ve 1995, 2003 ve 2005 Venedik Bienallerine, 1. Valencia Bienali, 9.Shangai Bienali ve 3. İstanbul Bienali’ne katılımları ile öne çıkıyor.

Sanatçı; Avrupa’nın bir çok kentinde gerçekleştirdiği solo sergileri ardından Kasper Konig küratörlüğünde gerçekleştirilen, Rusya ve Ukrayna krizine eleştirel yaklaşımı gerekçesiyle iptal ettirilmeye çalışılan St Petersburg’daki Manifesto 10 Bienaline de katılmıyla dikkat çekmiştir. Çalışmalarını Slovenya’da sürdüren sanatçı Berlin’in önemli çağdaş sanat galerilerinden Galerija Gregor Padnor ile çalışıyor.

KRANK Art Gallery Hakkında:

Ali Akay küratörlüğünde oluşturduğu bir yıllık sergi programı ile çağdaş sanatın önemli temsilcileri ile sanatseveri buluşturacak olan galeri çağdaş sanat platformuna yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor. Ayşe Üner Kutlu ve Sibel Erdamar ortaklığında kurulan galeri isminin yarattığı dinamik etkiyi Türk ve yabancı çağdaş sanatçılardan seçkilerle oluşturulan sergilerine de yansıtma hedefinde.

Bilimsel Brikolaj Görseller

No Comments

Post a Comment